>> Bu haftanın röportajını Değerli Yazarımız Yasemin KÜÇÜKÖZKAN ile yaptık! Keyifli okumalar...

Bu haftanın röportajını Değerli Yazarımız Yasemin KÜÇÜKÖZKAN ile yaptık! Keyifli okumalar...

Admin

Bilgi: Toplam 463 Okuma        -        Toplam Kullanılan 2 Oy        -        


- Merhabalar. Öncelikle 1okur1yazar ailesine katıldığınız için mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

- Aynı mutluluğu bende yaşamaktayım. Sizlerle bir arada olmak yazılarla buluşmak heyecan verici ve bu heyecanı hep var kılalım.
 
-Röportajımıza kendinizden bahsederek başlar mısınız?

- 1979 yılında Kadiri’de (Osmaniye) doğdum. Akdeniz Üniversitesi ebelik bölümünde lisansımı tamamladıktan sonra Zirve Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinde master yaptım. Şuan Mexica Asdeca Üniversitesinde Doktora son sınıf öğrencisiyim bunu özellikle söylüyorum çünkü benim için zorlu bir süreç oldu. Tüm bunları yaparken iş hayatım hep devam etti ve ediyor. Yani bugüne kadar hayatım okumak, yazmak ve çalışmak ile geçti. Bundan sonraki günlerde hayat ne sürprizler hazırlıyor bilemiyorum, yaşayıp göreceğiz sürprizleri seviyorum. Hayatı, insanları seviyorum ve bu hayatın öylesine yaşanacak kadar basit olmadığına inanıyorum, kıymetini bilmeliyiz yaşadığımız her anın. Her zaman bu dünyayı ve insanları iyi kılmak için çalışmalıyız yaptığımız iş, uğraş her ne olursa hep daha iyi yapılacak şeyler var bu hayatta, bazı arkadaşlar iyimser bazıları idealist olduğumu söylüyor ben sadece insanım ve bu mükemmel yaradılışa hizmet ediyorum. Çocuklarımız ya da torunlarımız yaşanılacak daha iyi bir dünyayı hak ediyor.

-İnsan neden yazmalı?

-Kendine vakit ayırmak için yazmalı, bağışlamak için yazmalı, düşüncelerini çoğaltmak için yazmalı, bazen hayatı olduğu gibi kabul etmesi gerektiğinin farkına varmak için yazmalı ve tek bir kişide olsa yazdıklarını okuyan, satırlarında gizlenen sevgilerle dünyayı görebileceği umudu ile okuduğunu, bilmek için yazmalı…
 
-Siz yazmayı nasıl keşfettiniz?

-12-13 yaşlarımdaydım. Yazdıkça düşüncelerimin beni bilinmeyen uzaklara götürdüğünü fark ettim ve o yerlere ulaşmak için daha çok yazmaya başladım bu güzel bir yolculuktu. Ve o yıllarda yazdıklarım ile 2012 yılında ilk kitabım ‘Aşka Yolculuk’ u yayınlattık.
 
-1okur1yazar ailesi ile nasıl tanıştınız?

-Geçen yıl sizden bir e-posta aldım yazarımız olur musunuz? Diye. O sıralar yine çok yoğun çalışıyordum şu iş bitsin bu iş bitsin derken bi baktım bu yıl tekrar e-postanız ulaştı ve aradan onca zaman geçmiş işlerim bitmemiş. Şimdi sizlerleyim.
 
-1okur1yazar ailesi denilince aklınıza gelenler nelerdir?

-Evet sizde sorunuzda söylediniz “aile”, bu dünyada ki en önemli şey değil midir? Aile olmak her şey yitip gitmeden birlikteliğimizin kıymetini bilmek. 1okur1yazar ailesi de bunu yapıyor işte.
 
-Düzenli kitap okur musunuz? En son okuduğunuz kitabın adı nedir?

-Evet okumak ve yazmak hayatımın anlamı. Mitoloji serisinden ‘Büyük İskender’i okudum şuan Peride Celal ‘Deli Aşk’ı okuyorum. Gerçi şu sıralar vaktim daha çok doktora yaptığım bölümle ilgili araştırmaları incelemek ile geçiyor. Doktora tez kitabımı hazırlıyor ve  Uluslararası bilimsel hakemli dergilerde yayınlanmak üzere makalelerimi düzenliyorum.
 
-Hayalsiz insan olmaz. Açıkçası sizinkini merak etmiyor değiliz.

-İyilik ve güzellikleri kendiyle bütünleştiren tüm yaratıkların ve varlıkların bu dünyaya hak ettiği gibi davranılması bilincini çoğaltmak.
 
-Nasıl bir dünya isterdiniz?

-Bu sorunuzu öğrenmeden önceki sorunuzda bunu cevaplamış oldum galibaJ Engelsiz bir dünya hani şu ‘her şey Muharreme engelsiz bir gün yaşatmak’ diye bir tanıtım programı düzenlemişlerdi ya.. Gülümseyen yüzler eksilmesin,  genç, çocuk, yaşlı hiç kimse fiziksel ya da toplumsal engellere maruz kalmasın. Ve savaşlar olmasın. Antalya da bir kitap gemisi gelmişti ve ben öğrenciydim. O gemiye gittim Ülkeleri dolaşan bir kitap gemisiydi, Orta doğuda savaşların bitmediği Irak savaşının olduğu dönemden çocukların yazdıkları şiirler, yazılarla bir kitap yayınlanmış onu buldum o gemide ve aldım. O çocukların savaş acılarını, korkularını nasıl yaşadıklarını okusanız bir kez daha  ne kadar çaresiz kaldığınızı hissedersiniz tüm bedeninizde bu çok acı bir şey..
 
-Kendinizi iyi hissetmek için neler yaparsınız?

-Bir yazara cevabını sizinde tahmin ettiğiniz bir soru yöneltiyorsunuz. Tabi ki okumak ve yazmak.
 
-Röportajınız için teşekkür eder, yazma aşkınızın bitmemesini dileriz.

-Ben teşekkür ederim sizlerle olmak güzel.