>> Sanat Haberleri (Sergi)

YOLDA

Editör . - 26.10.2014 23:57:08

Bilgi: Toplam 450 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


 
28 Mayıs - 9 Kasım 2014
 
Bağımsız bir fotoğraf kolektifi olan Nar Photos; eşitlikçi, demokratik yaklaşımları, özgürlükten yana çizgileriyle 2003’ten bugüne Türkiye’deki farklı bakış açılarını bir araya getiriyor. Fotoğrafı dünyayı anlamak ve ifade etmek için görsel bir araç olarak kullanan ajans, olayları sunulduğu şekliyle kabullenmektense, sorgulamayı tercih ediyor. Yaşamın farklı durumlarını ortaya koyarak, yakın geçmişe dair toplumsal bir hafıza ve geniş bir tartışma alanı yaratıyor.  
 
Nar Photos’un 2003 - 2013 arşivinden bir derleme niteliği taşıyan “Yolda” sergisi, Türkiye’nin yakın tarihinde yaşanan veya etkisi bugüne uzanan olay ve durumların bir seyrini sunuyor. Fotoğraflarda bizlere sunulmuş doğruları değil, doğru kabul edilenleri sorgulamak için çıkılan bir yolculuğun adımlarını görüyoruz. Konulara dışarıdan bakmayan, tanıklığın ötesinde müdahil olan, samimi bir yaklaşımla ele alınan bu görsel arşiv, bizleri içinde bulunduğumuz zamanla yüzleşmeye, hesaplaşmaya davet ediyor. Kolektifteki fotoğrafçılar, toplumsal bir bilinç yaratarak değişimi tetikleyen, etkin bir rol üstleniyor. Özerk bir yapıya sahip kolektif, gösterilmeyen veya üzerinde yeteri kadar konuşulmayan konulara temsil imkanı sağlıyor. “Yolda”, sonu bilinmeyen bir yolculuk boyunca, gölgede kalan hikayelerin kaydını tutuyor.
 
Küratör: Sena Çakırkaya
 
 
Sol:
 
Tolga Sezgin
 
Mari Aydın Türkiye'deki son Ermeni köylerinden biri olan Vakıflı'da seradan domates topluyor. Köyde 2004 yılından beri organik tarım yapılıyor.
 
Antakya, 2008                                  
 
 
 
Sağ:
 
Serpil Polat
 
1938 Dersim Harekatı için inşa edilen kışla binası, 1950 yılında memur lojmanına dönüştürülerek binlerce memur ve ailesini barındırmıştı. Kışla şimdilerde dar gelirlilerin ve kentin yoksullarının barınağı.
 
Tunceli, 2013


* www.istanbulmodern.org adresinden alınmıştır.

(1okur1yazar Yönetimi: Bu çalışma editörümüz Gülden ATAMAN tarafından yapılmıştır.)


Okuyucu Yorumları İçin Tıklayın
İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz