>> Söyleşi (Sanatçı)

Tiyatrocu Tuğba ERSÖZ

Admin - 28.08.2014 23:24:51

Bilgi: Toplam 865 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


 Değerli okurlarımız, merhaba..

Geçen yıl kaldığım şehre “Her Yöne 90 Dakika” isimli tiyatro oyunu geldi. Gittim, izledim, gülmekten yoruldum. Her biri birbirinden değerli oyuncunun yanı sıra, Tuğba Ersöz de karnımı ağrıtacak kadar gülmeme sebep oldu. Sonra sitemizin editörü olarak bir röportaj yapmak istediğimi söyledim. Beni kırmayıp tüm zarifliğiyle kabul etti. Yaklaşık 2 saat sohbet ettik.. Ve inanın sahnede olduğu kadar normalde de o kadar neşeli ve sıcakkanlı ki, iyi ki böyle bir işe girişmişim dedim. Keşke orada olsaydınız da Tuğba hanımın pozitif enerjisiyle siz de mutlu olsaydınız.
İşte sizler için derlediğim sohbetimizde geçen cümleler..
 
Sohbetimize öncelikle bize zaman ayırdığı için önce kendi adıma sonra da bir okur bir yazar ekibi olarak teşekkür ederek başlıyor, hangi amaçla bu işe adım attığımızı ve geleceğe yönelik planlarımızı anlatıyorum. O da beni ve ekibimizi böyle bir projede yer aldığımız için tebrik ediyor, davetimiz için tüm sıcakkanlılığıyla teşekkürlerini iletiyor.
 
En baştan başlayalım isterseniz, sizi o gülümseyen yüzünüz ve inanılmaz mimiklerinizle bilen biliyor ama yine de 1 Okur 1 Yazar sitesinin okurlarına biraz kendinizden bahseder misiniz, nerde ve ne zaman doğdunuz?
 
28 temmuz 1989 da İzmir’de doğdum. Ailem Bolu’lu. 5 yaşındayken İstanbul’a taşındık. İstanbul’da da okudum. 18 yaşında Eskişehir’e Üniversite okumaya gittim 2012’de mezun olup İstanbul’a geri geldim.
 
Anadolu üniversitesinin sanat tarihi bölümünü bitirdiğinizi biliyorum, peki ya tiyatro nasıl başladı, oyunculuk üzerine eğitim aldınız mı?
 
11 yaşında karar verdim ve okulun amatör tiyatro kulübünde başladım. Lisedeyken Ahmet Rıfat Şungar ve Cemal Toktaş’tan eğitim aldım. Atölyelere katıldım. Kendimi geliştirmek için çeşitli eğitimler aldım. Daha sonra profesyonel olarak ta arkadaşlarımla doğaçlama tiyatro ekibimiz Alegori’yi kurduk. Eskişehir’de bu ekiple barlarda, çeşitli kültür merkezlerinde interaktif oyunlar yaptık.
 
Aileniz tiyatroya adım atmanızı destekledi mi? 
 
Açıkçası 11 yaşında oyuncu olmaya karar verdiğim için ailem bu fikrimin değişeceğini düşündü ve pek önemsemedi. Ama kararlı olduğumu fark edince onlar da bana destek oldular..
 
 
İlk deneyiminiz nasıl ve nerede oldu, ne hissettiniz?
 
11 yaşında ilk kez okul tiyatrosunda sahneye çıktım. İşte o an alkışları duyunca “Evet işte burası benim yerim!” dedim.
( Diyor ve bir yandan da tüm samimiyetiyle o anki heyecanla söylediği bu cümlesini yine aynı heyecanla ellerini yumruk yaparak o güzel mimikleriyle gösteriyor. J )
 
Mutlaka zor zamanlar yaşamışsınızdır. Peki keşke bu işe hiç girmeseydim dediğiniz anlar oldu mu?
 
Ne kadar çok keşke dediysem o kadar iyi kilerim de oldu. Her işin bir zorluğu var tabi ki. Ben ruhsal olarak çok değişken bir insanım, git-gellerim fazla olduğu için anlık hezeyanlarım olsa da her zaman iyi ki bu işi yapıyorum derim.
 
Neden komedi oyunculuğu? 
 
Dram komedi diye kendim bir seçim yapmadın aslında. Yarışmada beni komedi performansımla izlediler ve bu yönümle dikkat çektim. Dünya çapında bile baktığınızda, maalesef kadın komedi oyuncusu bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Profesyonel olarak bu işi yaptığımda çalıştığım tiyatro patronları bu yönümü öne çıkardılar. Birlikte sahne aldığım Ahmet Çevik ve Veysel Diker, “İnanılmaz bir komedi kumaşın var, geleceğin en iyi kadın komedi oyuncularından biri olacaksın!” demişlerdi. Çok gururlandım.. Komediye ayrıca benimde bir ilgim var kabul ediyorum ama bilinçli bir seçim yapmadım kendiliğinden gelişti her şey.
 
 
Yetenek sizsiniz yarışmasına katıldıktan sonra kariyer hayatınızda bir değişiklik oldu mu?
 
Tabi ki. Tam üniversiteden mezun olacağım seneydi. İstanbul’da da profesyonel olarak bu işi yapmak istiyordum. Yarışma sayesinde beni izleyen İstanbul meydan sahnesinin sahibinden teklif geldi ve kabul ettim. Bir sezon boyunca,  “Her yöne 90 dakika” isimli tiyatro oyunuyla Türkiye ve yurt dışı turnelerine çıktık. Ayrıca Star TV’ de bir komedi programı işimiz vardı. Bir bölüm çekildi, teaserları döndü fakat yapım şirketiyle kanal arasında bir mevzudan yayınlanmadı o da benim şansıma. 
 
( Diyor , ellerini birbirine vuruyor ve patlatıyor kahkahasını J )
 
Peki her oyuncunun olduğu gibi sizin de oynamak istediğiniz bir rol ve kendinize idol olarak gördüğünüz oyuncular mutlaka vardır, bizimle paylaşır mısınız? 
 
Her oyuncu gibi bende sürekli farklı roller oynamak, sınırlarımın dışına çıkıp kendimi her defasında yeniden keşfetmek isterim. Komedi oyunculuğu olarak bakacaksak, benim gittiğim yolda Türkiye’de en baştakiler; Demet Akbağ ve Yasemin Yalçın’ı çok beğeniyorum..
 
Tiyatro dışında neler yapıyorsunuz?
 
Yağlı boyalarla uğraşmayı, boyaların ellerime bulaşmasını seviyorum. Şu sıralar resimle uğraşıyorum.
 
( Telefonundan kendi yaptığı iki tablosunu gösteriyor bana, tüm mütevaziliğiyle pek güzel değiller değil diyor ama şahsen bana sorsanız  harikaydı, biri sırtını dönmüş bir kadın, diğeri bir adamın profili.. )
 
İlk okuduğunuz kitap nedir?
 
( İki elini başını koyuyor ve düşünüyor.. Tabi yine o tatlı mimikleriyle J )
 
Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry'nin en ünlü romanı, “Küçük prens”.
 
Şu anda okuduğunuz kitap nedir?
 
John Berger’in “A’dan X’e”. Bu kitaptan önce de aynı yazarın “Picasso’nun başarısı ve başarısızlığı” adlı kitabını okumuştum.
 
Etkisinden çıkamadığınız ve size yön veren kitap nedir?
 
Sabahattin Ali, “İçimizdeki şeytan”.
 
Sizce tiyatronun Türkiye’deki yeri nedir? Gerekli ilgi ve önem veriliyor mu?
 
Verilmediği aşikar. İçerisinde ünlü olmayan tiyatroya kimse gitmiyor. Gereken ilgi gösterilmediği için yapılan işlerde kötü oluyor. Sadece ticari kaygılar düşünüldüğü için kalburüstü işler çıkıyor. Genç bir tiyatrocu olarak değer verilmemesi beni oldukça üzüyor..
 
Şu anda devam ettiğiniz tiyatro turneniniz var mı?
 
Bu sene kumbara görsel sanatlar tiyatro topluluğunda “Vay Başımıza Gelenler” adlı oyunda oynuyorum.. Yakın zamanda bildiğim bir turnemiz yok zaten mayısın sonunda da sezon bitiyor.
 
( Diyor ve röportaj sorularım burada bitiyor. Tatlılarımızı da yedikten sonra sizler için resim çekiniyoruz. Sonra tekrar teşekkür ediyorum. Sarılıyoruz tüm içtenlikle. Ve karşılıklı olarak hayatlarımızda başarılar dileyerek veda ediyoruz birbirimize...)
 


İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz