>> Kitap İncelemeleri

Mussolini Ölmedi Mi?

Editör . - 17.10.2016 00:35:09

Bilgi: Toplam 395 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


Bir kitap düşünün ki yakın tarihi anlatsın. Şimdiden çok sıkıcı dediğinizi duyar gibiyiz. Ama siz de çok önyargılısınız canım! Bu kadar katı olmayın. Hem yazarı Umberto Eco olursa bu kitap nasıl sıkıcı olsun ki?

Tamam kitap yakın tarihi anlatıyor ama hiç bilmediğimiz bir şekilde. Bir roman olmasına rağmen gerçeklik hissi uyandıran bu eserde verilen ayrıntılar, kanıtlar sizde de araştırma hissi uyandırıyor. Mesela diktatör Mussolini… İtalyan diktatör… Hepimiz onun ölümünün verilen emirle bir askerin elinden olduğunu biliyoruz. Biliyoruz bilmesine ama bilmemizin nedeni bize öyle aktarılmasından dolayı. Peki ya bize aktarılan doğru değilse? Ya ölen kişi Mussolini değil de onun dublörü ise? Ya Mussolini askerler tarafından değil de Arjantin’de uzun süre yaşadıktan sonra tekrar İtalya’ya dönüp kendi eceliyle öldüyse? Hemen “Hadi canım sen de!” demeyin. Bu kitapta o kadar mantıklı kanıtlar var ki kitabı bitirdikten sonra “Acaba!” diyebilirsiniz.

“Ama ben biliyorum, daha doğrusu geçen gün okudum. İki açıklama var, birine göre Trabzon Karadeniz’in en büyük limanıydı ve tacirler için Trabzon’un rotasını şaşırmak seyahate yatırılmış parayı kaybetmek anlamına geliyordu. Bana daha inandırıcı gelen öteki açıklamaya göre Trabzon gemiler için gözle görülen bir referans noktasıydı ve onu göremeyen yönünü kaybediyordu; pusula ya da kuzey yıldızı gibiydi…”

Nedendir bilinmez ama bir film, kitap ya da herhangi bir eserde ülkemizden bahsedilmesi bizim çok hoşumuza gidiyor. Dünya tarihine Hun devletinden beri yön verdiğimizi biz biliyoruz ama yabancıların da bilmesi güzel bir duygu inanın…

“Sıfır Sayı” adlı bu eserin sahibi Umberto Eco 5 Ocak 1932 tarihinde İtalya’da doğmuş. Bu büyük üstat bilim adamı, yazar, eleştirmen ve düşünürdür. Diğer eserleri arasında; “Gülün Adı”, “Alımlama Göstergebilimi”, “Foucault Sarkacı”, “Günlük Yaşamdan Sanata”, “Önceki Günün Adası”, “Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti”, “Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı”, “Ortaçağı Düşlemek”, “Çirkinliğin Tarihi” gibi yapıtlar bulunmaktadır.

Bu kitap konudaki sürükleyicilik açısından iyi bir dereceye sahip. Fakat bizi en çok etkileyen kapak tasarımı oldu. Siyahla beyazın buluşması sonucu muhteşem bir görsel hazırlanmış. Göze çok batan bir gramer hatası bulunmamakta. Ustaca hazırlanan bu eserde konular arasında herhangi bir kopukluğa rastlanılmıyor. Kitap okumayı seven her okur kendisini bu kitapta bulabilir.
 
SIFIR SAYI
Umberto Eco
Doğan Yayıncılık
176 Sayfa
Roman
2015
16 TL
 
İNCELEME NOTUMUZ
85/100
 

info@1okur1yazar.com
 


Özgeçmişi


www.1okur1yazar.com


İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz