>> Sanat Haberleri (Film)

Mucize - Mahsun Kırmızıgül

Editör . - 13.01.2015 00:58:38

Bilgi: Toplam 754 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


Senaristi, yapımcısı ve yönetmeni  Mahsun Kırmızıgül olan ve 1 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren ‘’Mucize’’ adlı film, son günlerin en çok tartışılan ve en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor.

1960’ lı yıllarda Egeli bir öğretmenin, gecikmeli şark hizmetini yapma zamanı gelir ve öğretmen iki kızını ve eşini İzmir’ de bırakarak, tayinin çıktığı Doğu bölgesi’ nde bulunan, yolları bile olmayan bir köye gitmesiyle başlıyor filmin hikayesi… 

Öğretmen yürüyerek katettiği kilometrelerce yoldan sonra okulsuz bir köye tayin edildiği gerçeğiyle karşılaşır. Yalnız az nüfuslu halkın öğretmene gösterdiği samimiyet karşısında okul binası için yardım çabalarına girer. Çabalarını o dönemlerin şartları karşısında sonuçsuz çıkınca kendi parasıyla aldığı malzemelerden köy halkının yardımıyla bina yapımına başlanır. Bu sırada ‘’Eşkıya’’ diye nitelendirilen, dağlarda yaşayan bir grup atlı insanlar gelir ve binanın yapımına öğretmenin tüm korkusuna rağmen yardım ederler. Binan tamamlanır ve okul başlar.

Film de evlilik konusunda örf ve geleneklere yer verilmiş olup, nasıl kız alındığına dair komik ama dramatik sahneler yer almaktadır.

Mahsun Kırmızgül’ ün her film de devletin bir şey yapmadığına dair laf sokmalarına da ayrıca yine şahit olacaksınız.

Eskiyalar ve devlete yapılan atıfları yok sayarsak, filmin konusu ve verdiği mesaj çok güzel… Filmin başlangıcından itibaren anlayacağınız engelli, konuşamayan ‘’Aziz’’ karakteri ve ona odaklı sahneler; film pankartlarında yazan ‘’Umudun bittiği yerde mucize başlar.’’ cümlesine ışık tutmakta... Ki filmi bu karakterle odaklı izlemek Mahsun Kırmızıgül’ den soğutmayacaktır. 

‘’Hayatta; içten gösterilen ilginin, aşkın ve gerçek sevginin düzeltemeyeceği ve kurtaramayacağı durum yoktur. ‘’ Öğretmenin, Aziz’ e gösterdiği ilgi ve Aziz’ in sonrasında başına gelen olaylar ders çıkarılası sahneler.

Zaman zaman gülümseyeceğiniz, zaman zaman küfür edip, alın yazısı, kader diye adlandırılan saçma geleneklere isyan edeceğiniz, zaman zaman tüylerinizin diken diken olacağı ve gözlerinizin dolacağı her türlü duyguyu yaşayacağınız farklı bir fim.

Talat Bulut, Mert Turak, Erdem Yener, Büşra Pekin, Ali Sürmeli, Eylem Yıldız ve Meral Çetinkaya gibi isimler yer alıyor. Oyuncuların canlandırdıkları roller paha biçilemez. Özellikle Aziz karakterini canlandıran Mert Turak’ ın oyunculuğu takdire şayan…

Aşk, ilgi ve sevgi; içtenlik kazanıp çabayla yoğrulduğunda dünya tertemiz olacaktır. Sevmekten korkmayın! ‘’Mucize’’ ler mutlaka filmde ki gibi sizinle olacaktır. Mutlaka izlemeniz konusunda yorum yapamayacağım ama izlediğinizde öğreneceğiniz şeyler göreceksiniz.

"Bu çalışma editörümüz Eda AYDOĞAN tarafından yapılmıştır." açıklamasını koymalı.
 
 


Okuyucu Yorumları İçin Tıklayın
İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz