>> Köşe Yazıları

KİMLİKSİZ DÜŞÜNCELER

AYTEKİN MEHMET ARSLAN . - 24.06.2017 23:21:30

Bilgi: Toplam 105 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy

KİMLİKSİZ DÜŞÜNCELER
 
Düşünmeye vaktinizin kalmadığı yerde, zaten yaşamıyorsundur. Çünkü ancak hayatın devam etmediği durumlarda düşünce yoktur. Yaşamak sadece yemek, içmek, nefes almak değildir. Yaşamak bunların tam anlamıyla var olamamasına rağmen düşüncenin gerçekleşebildiği yerde çok daha fazlaca var olabilendir.
*
 Herkes kendisine iyi ya da kötü davranılma hakkını ya da sebebini, eninde sonunda kendisi yaratır.
*
 Size yapılmış olan kötülüğü boş verebildiğiniz ve size yapılmış olan iyiliği de önemseyebildiğiniz ölçüde güçlü bir insansınızdır.
*
 Mutluluk iyilikle gelir. Ama öncesinde onu gerçekten isteyebilmek gerekmektedir. Mutluluk, iyiliği isteyen bir insanın hayattaki varlığından memnun olması gereğidir. Mutlu insanlar kötü değildirler. Kötü insanların mutluluğu, hayatlarında var olan sahtekârlıklarındaki başarı halidir. Ve bunun başarı süresi kısadır. Öyle ki asıl mutsuzluğun ortaya çıkma sebebini oluşturur.  
*
Mutlu olmak için yaşlanmayı bekleyenler, mutsuzluklarını bir ömre yaymış olanlardır.
*
 Çözümsüz kaldığın yerde, sorunu hiç bilmemek daha iyidir.
*
Bir insanı sevmekle bir kitap yazmak, özünde benzer çabalar gerektirir. İkisinde de her şeyi olması gerektiği gibi yaparsın. Ve sonrasında gösterdiğin emeğin herkes tarafından beğenilmesini umarsın.
*
 Yazmak kavramı her yazar için aslında aynı emekle şekillendirilir. Bazısı vardır yazmadan önce düşünür ve sonrasında yazdıklarını bir daha okuma gereği bile duymaz. Bazısı da vardır. Pek düşünmeden yazar ve sonrasında onu defalarca düzeltmek zorunda kalır. Bence aslında iki türlü de yazılabilir. Zira sonuç olarak harcanan emek hep aynıdır.
*
Kızdığın insanlara zarar vermek belki hakkın olabilir. Ama yine de bu seni kötü bir insan olmaktan kurtaramaz. Senin kızgınlığını kazanacak kadar sana kötülük edenin seni kötü birisine dönüştürmesi, belki de sana ilk baştakinden daha büyük bir kötülük etmek anlamına gelecektir. Çünkü bu şekilde o seni daha büyük bir zarara sokacaktır.
*
 Tanrı kıstas alınarak yapılan her işte mütevazılık vardır. Kendini beğenmiş insanlar, tanrının büyüklüğünü zaman içerisindeki yok oluş şekilleri ile ispatlarlar.
*
İnsan âşık olduğu kişiye sebepsiz yere iyilik yapmaz. Aşk aslında en büyük sebeptir. Sebepsiz yere iyilik yapmak, kişinin iyilik yaptığı varlıktan öte, daha çok kendi ile alakalı bir durumdur.
*
Sana yalnızlığımı emanet ediyorum. Binlerce kere umut çaldım, ne kadar parası olduğunu hiç bilmeyen hayallerimin cebinden. Ve bütün acıdığım insanlar için geçmiş zamanımı sattım. Şimdiki zamanı daha anlamlı kılabilmek için. Sığındığım tek şey yalnızlığımdı. Onu da ancak sana emanet ediyorum. Belki de sana âşığım.
*
Bilmediğini bilmek, aslında çok fazla şey bilmektir.
*
Adalet, insanın yaşama zorunluluğu değil, yaşlanma sebebidir.
*
Gerçek kötülüğün karşısında ancak, kötülüğün ile saygınlık kazanırsın.
*
Uzlaşmak, kaybetmek ya da kazanmakla alakalı bir durum değildir.
*
Nefret iki şekilde yaşanır. Birincisi sorunları çözmek için, diğeri ise sorunları artırmak içindir. Bu sebepten akıllı insanın nefreti ile aptal insanın nefreti görünüş itibari ile aynı da olsa, var oluş gerekçeleri açısından tamamen farklıdır.
*
İnsanları sevmek için, onların size göre ya da sizin için iyi olmasını beklersiniz. Eğer bu isteğinizde mantıklı iseniz, özünde kendi tabiatında da doğru bir insansınızdır. Haksız iseniz, kendi benliğiniz içerisindeki hatadan ötürü, hayatın sizi cezalandırmasından başak bir şey yaşayamazsınız.
*
Bir davranışınız etrafınızdaki bir insana zarar verecek şekilde kötü ise, sahip olduğunuz yanlışlık sizi de kirletecek kadar büyümüş demektir.
 


Özgeçmişi


Yazar 08.08.1979 tarihinde Kırşehir’de doğdu. Yazar öğrenim hayatını anadolunun pek çok şehrinde tamamladı. Son olarak Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünü dördüncü sınıftan terk etmiştir. Bir süre müzisyenlik ve dövüş sanatları eğitmenliği yapmıştır. Yazar iyi derecede bağlama çalmakta ve pek çok farklı dövüş sanatında ustalık seviyesinde yeterliliğe sahiptir. Şu anda özel bir bankada memur olarak da çalışmakta olan yazarın ilk kitabı olan AŞK TANIMLARI (deneme) 2007 yılında, ikinci kitabı KELEBEKLERİN ÖLÜMLÜLÜĞÜ (hikâye) 2009 yılında, üçüncü kitabı ÜNLEMLER (makale) 2011 yılında ve son kitabı olan HER MASAL GEÇMİŞTE YAŞANMIŞTIR (roman) kitabı 2013 yılında yayımlanmıştır. 


İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz