>> Söyleşi (Yazar)

Degerli Yazarimiz TARIK BALKI

Admin - 15.11.2016 00:58:37

Bilgi: Toplam 1019 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


-Merhabalar. Öncelikle 1okur1yazar ailesine katıldığınız için mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

-Çok teşekkür ederim. Aynı şekilde ben de 1okur1yazar ailesinde olmaktan mutluluk duyuyorum.

-Röportajımıza kendinizden bahsederek başlar mısınız?

-1990 yılında Samsun’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi değişimli olarak İzmit, Samsun ve Muğla şehirlerinde tamamladım. Bir süre devlet memurluğu yaptıktan sonra istifa edip yaşam koçluğu yapmaya başladım. Daha sonra hedefim yazarlık tarafında olduğu için Bodrum’dan İstanbul’a taşınıp bu alanda çalışmalarım ilerleyene kadar Kadıköy’de bir kitabevinde bölüm sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Bu süreçte 1 kısa film senaryosuna katkıda bulundum, 1 kısa film yazdım ve bunların ikisi de gösterime girdi. 1 şiir-deneme kitabı bitirdim, 1 roman bitirmek üzereyim ve 4 tane roman taslağı hazırladım. Şu an özel bir bilişim firmasında bölge sorumlusu olarak çalışmakta ve yazmaya yoğun bir şekilde devam etmekteyim.

-İnsan neden yazmalı?

-Diğer yazarları bilmiyorum ama ben var olmak için yazıyorum. Zihnimin parçaları sağa sola savrulup tüm insanları etkisi altında bıraksın istiyorum. Herkesin yaşayıp anlatamadığını onların gözlerinin önüne hiç olmadığı kadar dehşet verici şekilde sermek ve yalnız olmadıklarını anlatmak istiyorum.

-Siz yazmayı nasıl keşfettiniz?

-Birçok insan gibi önce lise yıllarında yazdığım çocukça şiirlerle başladı yazma serüvenim. Daha sonra yazdıklarımın okuduklarım ve yaşadıklarımla olgunlaştığını gördüm. Felsefe, kozmoloji, zooloji ve botaniğe olan özel ilgim sayesinde fenomenolojik ve sosyolojik çıkarımların olduğu felsefi romanlar yazmaya başladım. Yazdıklarımın çevremde entelektüeller tarafından beğenilmesi ve desteklenmesi de kendimi keşfetmeme fayda sağladı.

-1okur1yazar ailesi ile nasıl tanıştınız?

-Takip ettiğim bir siteydi lâkin aileye katılmam için öneride bulunan kişi yine yazarlarınızdan çok sevdiğim aile dostumuz Mustafa Sefa Güvenir oldu.

-1okur1yazar ailesi denilince aklınıza gelenler nelerdir?

-Kesinlikle yazılanların okurlar karşısında değerli olacağını düşündüren bir site. Kültürel olarak elit seviyeye ulaşmış veya ulaşmayı hedeflemiş insanların bulunduğu bir yer olduğunu düşünüyorum.

-Düzenli kitap okur musunuz? En son okuduğunuz kitabın adı nedir?

-Kendim bir eser yazma uğraşı içerisinde değilsem eğer haftada 4 kitap okuyorum. En son okuduğum kitap daha önce de okuduğum ve arada bir okuduğum Gecenin Sonuna Yolculuk (Louis Ferdinand Celine)

-Hayalsiz insan olmaz. Açıkçası sizinkini merak etmiyor değiliz.

-Ölmek istemiyorum. Hayalim bu. Daha önce de söylediğim gibi zihnimden yazılarımla dökülen parçaların diğer insanların zihinlerinde kalıcı olmasını ve bunun hayat şekillendirici olmasını istiyorum. Dolayısıyla fikirlerim ve söylediklerim yaşadıkça ölmeyeceğim.

-Nasıl bir dünya isterdiniz?

-Bu soruya milyon tane cümle kurulup cevap verilebilecek olsa da Victor Hugo’nun söylediği şu sözden daha güzel bir şey bulamıyorum; ‘’Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise, ortadan kaldırılmış yoksulluk. O yüzden anlaşamıyoruz.’’ İrdelemek gerekirse yoksulluğun var olmadığı hüküm süremediği bir dünya olmasını istiyorum. Şahsen sokaklarda geçen dönemlerim oldu hayatımda ve bu zaman zarfı içinde bu konuda çok dehşet verici şeyler gördüm. Ailemin de maddi olarak çok iyi durumda olmaması çocukluğumdan bu yana belki bu konuda takıntılı olmamı sağlamıştır bilmiyorum. Yoksulluğu ise ancak sanata şu an olandan daha fazla değer vererek yenebiliriz diye düşünüyorum. Mevcut sistemle ancak insanları çürütüyoruz. Sistemin yeteneğe yönelik olması gerekiyor ki her alanda daha bilinçli ve başarılı insanlar yetiştirebilelim.

-Kendinizi iyi hissetmek için neler yaparsınız?

-Yazmak başta olmak üzere, motorsiklet ve fotoğraf tutkumu ön planda tutarak kendimi motive ediyorum.

-Röportajınız için teşekkür eder, yazma aşkınızın bitmemesini dileriz.

-Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınız çok büyük başarılar doğursun ve hep daim olsun.
 


YORUMLAR...

Oktan Erboğa

15.11.2016
Güzel insanların kalemlerinden bal damlar derdi bir hocam.. Tarık kardeşim seninde kaleminden bal damlıyor ve o bal daha çook kovalar dolduracağa benziyor.... Yüreğine, kalemine sağlık...
Sizde Yorum Yazın...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz