>> Kitap İncelemeleri

Bütün Zamanların Ötesindeki Dahi…

Editör . - 17.10.2016 00:40:10

Bilgi: Toplam 527 Okuma        -        Toplam Kullanılan 1 Oy


Zamanın ötesindeki deha TESLA… Böyle bir isim bir kitap için, özellikle bir biyografi için çok iddialı gelebilir. Tabi ki anlatılan sıradan bir kişiyse… Ama hayatı sunulan kişi TESLA ise bu açıklama az bile gelir. Gerek özel hayatı, gerek çevresi, gerekse yaptığı çalışmalar hakkında çok çarpıcı kesitlerin bulunduğu biyografi dönemin koşullarında bir kişinin bu denli bir görüşe sahip olduğunu söylemesi şaşkınlık verici. Edison veya Marconi’ye sempati besliyorsanız bu kitabı okuduktan sonra duygu değişimi yaşayabilirsiniz. Genç yaşta ABD’ye göç eden bu büyük mucidin çalkantılı, başarılı-başarısız hayatı keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

“Konferans kürsüsünde, tehlikeli gösteriler için giydiği yüksek mantar tabanlıklarıyla, iki metreye ulaşan boyuyla, beyaz giysisi ve kravatıyla garip görünüşlü bir leyleğe benziyordu. Yaptıklarına ısınmaya başladıkça yüksek oktavlı sesi heyecanla daha da yüksek perdeden çıkmaya başlıyordu. Kendilerini akan sözcüklerin ritmine, ışıkların oyununa ve büyüye kaptıran dinleyiciler de transa geçmiş gibi onu izliyorlardı.

Bilimin dili yetersiz kaldığından Tesla görsel efektleri, alevlerin ve ışığın dansına aşık bir ozan gibi anlatıyordu. Gerçekten de Tesla buna, enerjiyi içine emmek kadar önem veriyordu. Bununla beraber teknik detaylar konusunda da eline su dökebilecek nitelikte bir bilim insanı daha bulunamazdı.”

Biyografinin yazarı Margaret Cheney unvan olarak Tesla Biyograficisi’ni kullanmakta. Kendisi hakkında ne kadar araştırma yaptıysak da özel bilgiler edinemedik. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kaynaklarında adı hep Tesla ile birlikte anılmakta ve yazdığı biyografi ile alakalı bilgiler verilmekteydi. En nihayetinde kendisiyle yapılmış bir röportaja erişebilme başarısına ulaşmıştık ki, bu söyleşisinde bile sadece Tesla hakkında bilgiler vermekteydi. “Neden Tesla hakkında yazdınız?” sorusuna okuldayken Tesla hakkında hiçbir şey duymadığını, daha sonrasında duyduğundaysa onu gizemli biri olarak gördüğünü söylüyor. Zamanla da ilgi duymaya başlayınca mucit hakkında birçok bilinmeyen olduğunun farkına varıyor. Hiç evlenmemesinin ve çocuğunun olmamasının nedeni, Edison ve Marconi ile yaşamış olduğu haksız rekabet gibi birçok neden onun bu biyografiyi yazmasını teşvik ettiğini belirtiyor.

Tarafımızca hazırlanan “Kitap İncelemesi Ölçek Analizi” verilerine göre; biyografinin konusunun sürükleyiciliğini iyi, kapak tasarımı etkileyiciliğini iyi, gramer hatası konusunda çok iyi, okuyucu kendisini kitapta bulabiliyor mu konusunda iyi, konular arası kopukluk-eksiklik konusunda iyi olduğu değerlendirmesini yaptık.
 
Zamanın Ötesindeki Deha TESLA
Margaret Cheney
Aykırı Yayıncılık
264 Sayfa
Biyografi
2010
19 TL
 
İNCELEME NOTUMUZ
84/100
 

info@1okur1yazar.com
 


Özgeçmişi


www.1okur1yazar.com


İlk Yorum Yapan Siz Olun...
Adınız   :
E-Posta   :
Yorumunuz